Get Adobe Flash player

I. Den otevřených dveří na Kk Telč

V neděli 2. 10. 2016 pořádal kynologický klub v Telči den otevřených dveří.

Uspořádali jsme jej pro veřejnost, pro zájemce o kynologii i pro majitele štěňat a budoucí chovatele. Počasí nebylo vůbec příznivé, a proto nás potěšila účast všech.

Návštěvníci se seznámili se základy záchranářského výcviku, a shlédli ukázky obran a poslušnosti. Pro účastníky jsme připravili několik stanovišť, která přítomní i se psy postupně procházeli a s pomocí instruktorů je absolvovali. Každý z pejsků byl odměněn pamlskem a hračkou.

Všichni měli možnost se ohřát u teplého čaje nebo kávy a pochutnat si na připraveném občerstvení.

Věříme, že se první „den otevřených dveří“ pořádaný na KK Telč líbil a děkujeme za účast a příjemné nedělní odpoledne.

 

  

 

 

Závody a zkoušky

 archiv

 

Vánoční závod KK Telč 2013


Letošní Tradiční vánoční závod v netradičních disciplínách pro nás, opět dle tradice, uspořádala jeho loňská vítězka, kterou se stala Maruška. 26. 12. má přece jenom i část pejskařů povinnost rodinných oslav a návštěv, takže účastníků se sešlo pouhých sedm. Vzhledem k tomu, že se jednalo o samé psovodky, trochu se vtírala myšlenka o potřebě našich mužů zachovat si svou vážnost, eleganci a zkušebně-řádový styl  Zúčastnit se mohli členové klubu, psí školy i kdokoliv jiný.


Čekalo nás několik disciplín, s kterými se rozhodně nesetkáme při žádných zkouškách z výkonu. Hodnotila nás nezávislá porota, která neznala žádného závodníka.
První disciplína byl volitelný cvik – jakýkoliv kousek, který jsme naše psy naučili mimo obvyklý výcvik poslušnosti. Objevily se cviky jako „prcinu nahoru“, „kulhej“ nebo „zabal se do deky“. Následovalo skákání psovoda v pytli, se psem uvázaným jen na slabé šňůrce. Pak přivolání pouze pomocí hvízdání a to poté, co psovod snědl drolivé sušenky. Ne každý zvládl zapískat a musel přistoupit k vydávání pískotu podobných zvuků. Pes to přitom neměl vůbec jednoduché, musel proběhnout mezi spoustou buřtů a masa rozházenými po zemi. Nevšímali si jich pouze aportéři a závisláčci na psovodovi. Čtvrtou disciplínou byla módní přehlídka, pes musel jít u nohy s oblečenými dětskými ponožkami a čepičkou. Některým se moc nechtělo jít, ale všem psovodům se je podařilo nakonec přesvědčit. Další byl slalom, při kterém měl na sobě psovod potápěčské ploutve (pravda, počasí nebylo příliš zimní). Pak aport, při kterém byl psovod přestrojený za koně – měl koňskou masku a na rukách papírové roury – kopýtka, kterými musel převzít od psa aport. Pro diváky to byla rozhodně nejvtipnější disciplína, pro soutěžícího nejtěžší, protože skrz masku moc neviděl, především na psa a na svá kopýtka, takže musel přebírat aport poslepu.  Další byl přechod řeky plné krokodýlů za pomocí dvou podložek, které člověk musel postupně překládat dopředu a i se psem se pomalu posunovat. Předposlední byla disciplína zaměřená na atletické schopnosti psovoda – proplazení pod překážkou, která byla dostatečně vysoká pro psa, ale ne na psovoda. Psovodi měli výhodu, jejich polovina byla vystlána dekami. Jedna altruistická psovodka ale nechala deku pro své štěňátko a plazila se po volné zemi. Naposled psy čekala příjemná disciplína – chytání piškotů ve vzduchu.


Pak už byly jen sečteny výsledky, abychom věděli, kdo bude pořádat závod za rok, a rozdány ceny, letos losovací formou dárečků, takže jsme předem nevěděli, co si vybíráme. Každý ale dostal nějaký pamlsek a hračku pro svého šikovného čtyřnohého závodníka.


Vyhrála Alča s borderkou Agátou, která zařídí závod příští rok. Druhá byla Hanka s mladým malinoisem Akimem, vycházející hvězdy našeho cvičiště, a třetí Dana s tvrdohlavým nalezencem labradorem Borkem. Že si Hanka a Dana umí se svými psy „poradit“ dokazuje nejenom úspěch na netradičním závodě, ale i to, že se svými psy složily už několik zkoušek z poslušnosti.  Dalšími závodníky byli Irena s Tuličkou, Viki s Bublinou, Klára s malým Axem a Verča s Cleou. Děkujeme pořadatelce i porotě za vydařené odpoledne.


Disciplíny samozřejmě nejen pobavily, ale také vypovídají o soužití člověka se svým psem, o schopnosti vzájemné domluvy a synchronizace. V tomto ohledu nás závod opravdu příjemně překvapil – všichni zúčastnění jsou schopni se svým psem komunikovat na výbornou. To je jeden z nejdůležitějších cílů našeho cvičiště a je vidět, že se nám daří. Proto neváhejte a přijďte se k nám aspoň podívat, nebo si dokonce vyzkoušet příští Vánoční závod, který se bude konat 26. 12. 2014.

 

Fotogalerie ZDE

 

 

Závody a zkoušky KJ Brno 26. a 27. 10. 2013

Vyvrcholením výcvikové sezóny v klubu je každoroční závod podle zkušebního řádu KJ Brno. Proti loňskému roku, kdy se soboty na neděli napadl první sníh a všichni jsme pořádně vymrzli, bylo letos nádherné počasí s teplotou kolem 20 stupňů.

Sobotní zkoušky absolvovalo 12 psovodů, z toho byli 3 hosté, ostatní z našeho klubu a z naší psí školy. 5 psovodů nastoupilo na vyšší zkoušku ZPU1 a je potěšitelným výsledkem naší práce, že všichni tuto náročnější zkoušku složili. Byli to Hana Habrová a Akim, Katka Brtníková a Brian, Dana Svobodová a Borek, Radek Sobotka a Amy a náš host Eva Pelikánová a Bonnie.

Zkoušky ZOP se účastnilo 7 psovodů. Složili ji Míra Burian a Falko, Zbyněk Holý a Siri, Radek Sobotka a Charlie, Zuzka Broumová a Scotty a hosté Jindra Pajer a Amy a Radek Šustr a Gaily. U zkoušky bohužel neuspěl nejmladší člen našeho klubu Pavel s borderkou Wendy. Na nich se podepsala nervozita a tréma, přenášející se z psovoda na psa. Wendy, která v poslední době ve výcviku velmi postoupila a v tréninkách předváděla výtečnou připravenost, byla na zkoušce jako vyměněná. Bohužel tohle se stává při velké vazbě psa na psovoda a budeme doufat, že příště tato šikovná dvojice uspěje, respektive že se spolu naučít zúročit to, co natrénovali.

Nejlepším absolventem zkoušek byl boxer Scotty, který získal plných 100 bodů ve zkoušce ZOP. Toto bodové hodnocení myslím nemá v historii našich zkoušek obdoby a tak nezbývá než gratulovat nejen majitelce psa Zuzce, ale i Zbyňkovi, který je vedl v začátečnickém kurzu.

Krásné počasí a jistě také pěkné ceny od sponzorů přilákaly na nedělní závod celkem 16 dvojic, respektive je třeba zpřesnit – 16 psů, protože 5 psovodů závodilo se dvěma psy. Letos jsme vypsali nejen obvyklou kategorii ZPU1 bez speciálního cviku, ale i kategorii poslušnost podle ZPU2. V kategorii ZPU1 vyhrála nalezená fenka Tulička, druhá byla Bára Katky Brtníkové a třetí byl opět letošní objev a skokan roku Scotty se Zuzkou Broumovou. Jejich bodové hodnocení bylo ovšem stejné jako u Amy Radka Sobotky a na pohárovou pozici se posunuli jen díky předem domluvené preferenci při hodnocení. Páté místo získal Erny Marušky Burianové, jehož plemenná fyzická neschopnost skoku do výšky ho bohužel vždy posouvá do nižších pozic. Podle bodového hodnocení by ovšem bez tohoto handicapu patřil k nejlepším. Šestý Falko, sedmý Akim, osmý Borek – ti všichni udělali na závodech nějakou větší chybu, která je, favority, posunula dolů. Devátý Bady, desátá Siri a jedenáctá Wendy jsou začátečníky ve výcviku a v budoucnu nám ještě předvedou svoje možnosti.

V kategorii ZPU2 vyhrála Agáta, druhá byla Bublina. Favorit Nero se posunul na třetí místo díky nevydařenému odložení. Dále zde závodil Brian s Katkou, jedenáctiletá stařenka Nessinka a jako host Geri s Bohdanou.

Znovu musíme poděkovat všem sponzorům závodu, díky jimž si každý z početného pole závodníků odvážel nějakou cenu. Byli to BJ Partners – prodej Biomillu, zverimex Darina, truhlářství Radek Sobotka (přivezl nádherné věšáky jako překvapení), Jindra Pajer a Maruška Burianová.

Sponzorem naší akce je ovšem také pan rozhodčí Rudolf Baudyš, který závody posuzuje bez nároku na odměnu.

Fotografie zde